FINAL SCHEDULE

Thursday, April 6th
Practice time 1 – 11:00am-1:30pm
All Colorado gyms
All New Mexico gyms
Texas gyms – Champions Gymnastics and DGA
Wyoming gym – Summit

Practice time 2- 1:30pm-4:00pm
All Arkansas gyms
All Kansas gyms
Oklahoma gyms – Aim High, Bart Connor, Dynamo, Mat Trotter Gym, OKCG, and Phillips 66
Texas gyms – Acrotex, Aerial Athletics, Alamo Flyers, Alamo Heights, Amarillo College Gym, BCGA, BGA, Champions Westlake, Crenshaw, Crossfire, Discover, Empire, Maximum, NEG, NETE, NW Kids Sports, Olympia Hills, Precision Gymnastics, US Gold Gymnastics, and World Champ Centre

Practice time 3 – 4:00pm-6:30pm
Texas Gyms – Capital Gym, Cypress, HGC, HHGC Elite, Houston Gym, Kurt Thomas, Lone Star, Metroplex, Sokol Ft. Worth, Texas Dreams, Texas East, Trevinos, and WOGA

Practice time 4 – 6:30pm9:00pm
Oklahoma Gyms – EGA, Elite, Ultimate and Victory
Texas Gyms – Achievers, AIM Athletics, Bannon’s ECT, Flipnastics, Flips Texas, Golden Grip, Gym Tricks, IEG, Iron Cross, J&R Gymnastics, Love Gymnastics, Mary Janes, Pearland Elite, Platinum Gymnastics, Powerhouse TNT, Powersports, Reflex Gymnastics, RGT, River City Gym, Rowland Ballard, SoCo, Stars, Sugarland, Sunburst, Texas Best, Texas Champion, United Elite, United Gym, VIP Center, WGA, Zenith Elite and ZGGA


Age Groups:

2017 Level 10 age group chart

2017 West Level 9 JR age group chart

2017 West Level 9 SR age group chart


Friday, April 7th

Session 1 –  Level 10 – Junior A and Junior B

Open Stretch – 8:00am

March in – 8:20am

1st Flight Timed Warmup – 8:30am

Awards – 11:30am

Session 2 – Level 10 – Junior C and Junior D

Open Stretch – 11:30am

March in – 11:50am

1st Flight Timed Warmup – 12:00pm

Awards – 2:50pm

Session 3 –  Level 10 – Junior E, Junior F and Senior A

Open Stretch – 2:50pm

March in – 3:10pm

1st Flight Timed Warmup – 3:20pm

Awards – 6:30pm

Session 4 – Level 10 -Senior B, Senior C and Senior D

Open Stretch – 6:30pm

March in – 6:50pm

1st Flight Timed Warmup – 7:00pm

Awards – 10:00pm

Saturday, April 8th

Session 5 –  Level 10 – Senior E and Senior F

Open Stretch – 8:00am

March in – 8:20am

1st Flight Timed Warmup – 8:30am

Awards – 11:10am

Session 6 – Level 9 – Junior 1, Junior 2 and Junior 3

Open Stretch – 11:10am

March in – 11:30am

1st Flight Timed Warmup – 11:50am

Awards – 2:50pm

Session 7 – Level 9 –  Junior 4, Junior 5 and Junior 6

Open Stretch – 2:50pm

March in – 3:10pm

1st Flight Timed Warmup – 3:20pm

Awards – 6:20pm

Session 8 – Junior 7, Junior 8 and Senior 1

Open Stretch – 6:20pm

March in – 6:40pm

1st Flight Timed Warmup – 6:50pm

Awards – 10:00pm

Sunday, April 9th

Session 9 –  Level 9 – Senior 2, Senior 3 and Senior 4

Open Stretch – 8:00am

March in – 8:20am

1st Flight Timed Warmup – 8:30am

Awards – 11:40am

Session 10 – Level 9 – Senior 5, Senior 6, Senior 7 and Senior 8

Open Stretch – 11:40am

March in – 12:00pm

1st Flight Timed Warmup – 12:10pm

Awards – 3:30pm

Families of participating competitors:  Please contact your home gym for detailed schedule information regarding your club/athlete and other questions regarding this event!  

Remember there is a spectator fee of $10.00 per person, per session (or $25.00 per day) (age 2+), CASH ONLY! 

PARKING: Private Lot with 100+ parking spaces in front of Xtreme Altitude building.  On Friday & Saturday (before 5pm), you may also utilize the parking lot at Flatirons Church, .5 miles north of Xtreme Altitude (north side of S. Boulder Road).  Sunday, NO CHURCH parking, but you can park in the buisiness offices just north of our parking lot on Sunday (brown brick buildings).